یونتوفورزیس

یونتوفورزیس (که گاهی در فارسی به آن یونتوفورز، آیونتوفورز و یا آیونتوفورزیس نیز گفته می شود)، روش مورد تایید مراجع جهانی مانند سازمان FDA، انجمن درماتولوژی امریکا و انجمن بین المللی هایپرهیدروزیس برای درمان تعریق بیش از حد خفیف تا بسیار شدید است. مکانیسم اثر یونتوفورزیس از طریق حساسیت زدایی (desensitization) پایانه های عصبی تعریق از طریق عبور جریان ملایم و خاص بدون ایجاد آسیب فیزیولوژیک می باشد.
این روش در مقایسه با تزریق سم بوتولینیوم (بوتاکس) و یا عمل جراحی، تنها درمان غیر تهاجمی، بدون عارضه و کاملا موثر تعریق بیش از حد به شمار می رود. همچنین یونتوفورزیس به صورت انفرادی و در منزل نیز قابل اجرا بوده و افراد امکان استفاده مشترک از یک دستگاه را خواهند داشت.
به این دلایل، یونتوفورزیس از سوی اکثریت مجامع علمی مربوطه به عنوان بهترین گزینه درمان تعریق بیش از حد معرفی شده است.

انجام یک جلسه درمانی با روش یونتوفورزیس (دستگاه یونتونرم)

نحوه درمان با این روش بسته به نوع دستگاه یونتوفورزیس متفاوت است. این تفاوت به خصوص در میزان سادگی استفاده از دستگاه محسوس خواهد بود. در درمان با یونتونرم، هر جلسه درمانی به سادگی و در مراحل زیر انجام می شود:
1- تنظیم زمان و جریان، و یا انتخاب گزینه آخرین تنظیمات (بر اساس راهنمای کاربری همراه محصول).
2- انتخاب گزینه شروع.
3-  در مورد دست و یا پا، قرار دادن دو دست و یا دو پا در سینی های حاوی آب معمولی.
4- –در مورد زیر بغل، پوشاندن الکترودها با پد های زیر بغل مرطوب، و قرار دادن هر یک در یک ناحیه زیر بغل.
.
سپس کافیست تا انتهای زمان آن جلسه درمانی صبر کنید تا درمان به صورت خودکار انجام گردد.

زمان لازم برای تکمیل درمان

درمان با روش یونتوفورزیس، در دو مرحله کلی انجام می گیرد:
– اولیه: منظور از درمان اولیه، درمان فردی است که تا کنون از روش یونتوفورزیس استفاده نکرده است.
– نگهدارنده: منظور، جلسات درمانی لازم پس از تکمیل درمان اولیه است.
.
درمان اولیه، بسته به شدت تعریق اولیه فرد، با انجام 9 الی 12 جلسه درمانی تکمیل شده و پس از این مدت، تعریق فرد به حالت طبیعی بر می گردد.

درمان نگهدارنده

تمام راه های درمانی تعریق بیش از حد، به درمان نگهدارنده نیاز دارند. به عنوان مثال، ضد تعریق های موضعی و بوتاکس نیز می بایست به صورت مداوم استفاده شوند. روش یونتوفورزیس نیز از این قاعده مستثنی نیست و درمان نگهدارنده می بایست بسته به عواملی مانند شدت اولیه تعریق فرد و گرمای هوا به صورت 1 تا 4 جلسه در هر ماه (معمولا 2 بار) انجام شود.
تفاوت درمان نگهدارنده روش یونتوفورزیس با روش بوتاکس، غیر تهاجمی و آسان بودن، بدون عارضه بودن، امکان اجرا در مکان و زمان دلخواه، و بدون هزینه بودن (در صورت تهیه دستگاه به صورت شخصی) و یا هزینه پایین (در صورت استفاده در مراکز درمانی) است.

اقدامات پیش از هر جلسه درمانی

پیش از شروع درمان با روش یونتوفورزیس می بایست به موارد زیر توجه نمایید:

– ناحیه تحت درمان را از مواد اضافی (مانند فرآورده های آرایشی-بهداشتی) پاک کنید.
– متعلقات فلزی خود (مانند انگشتر) را خارج نمایید.
– در صورتی که روی سطح پوست آسیب یا خراش کوچکی وجود دارد، آن را با یک فرآورده چرب بپوشانید.

موارد منع استفاده

به مانند هر فرایند پزشکی دیگری، پیش از اقدام به درمان می بایست از موارد منع استفاده آن آگاهی یافت. این موارد، به شرایطی گفته می شود که در صورت دارا بودن یک یا چند مورد از آن، نمی بایست از آن فرآیند پزشکی استفاده نمود.

.
موارد منع استفاده روش یونتوفورزیس عبارتند از:
– بارداری
– شیردهی
– سن زیر 5 سال
– مشکلات قلبی
– دارا بودن ضربان ساز یا پیس میکر قلبی
– دارا بودن ایمپلنت فلزی یا الکترونیک
– صرع
– مشکل در حس لامسه
– مشکلات عروقی شدید
– ترومبوزیس موضعی (لخته شدن غیر طبیعی خون) در نواحی تحت درمان
– هرگونه توده بدخیم در نواحی تحت درمان
– زخم یا التهابات گسترده در نواحی تحت درمان

.
لازم به ذکر است اعلام یک شرایط به عنوان مورد منع استفاده لزوما به معنای خطرناک بودن یونتوفورزیس در آن شرایط نیست بلکه ممکن است به دلیل احتیاط منطقی در اثر کمبود اطلاعات باشد. به عنوان نمونه، تا کنون هیچ مطالعه ای بر روی تاثیر یونتوفورزیس بر روی جنین و یا نوزاد شیرخوار صورت نگرفته است. بدیهی است که به دلیل حساسیت این سنین، در آینده نیز هیچ مطالعه ای نیز مستقیما بر روی این گروه ها صورت نخواهد گرفت. در عوض، برای نگاه داشتن جانب احتیاط، بارداری و شیردهی به عنوان موارد منع استفاده این روش بیان می شود.

عوارض جانبی

در صورت استفاده از دستگاه استاندارد و ایمن، یونتوفورزیس تنها روش بدون عارضه جانبی و کاملا موثر درمان تعریق بیش از حد است. تنها در برخی افراد خارش، قرمزی ملایم، و احساس گزگز به صورت موقتی و گذرا پس از برخی جلسات در ناحیه درمان شده دیده می شود که خود بخود یا به کمک استفاده از یک فرآورده ضد التهاب ملایم گیاهی رفع می شود.

تولرانس به درمان

تولرانس به معنای کاهش اثر بخشی روش درمانی در اثر تکرار اجرای آن است. درمان با روش یونتوفورزیس تولرانس ایجاد نمی کند و می توانید پس از درمان اولیه اطمینان داشته باشید ادامه درمان نیز موفقیت آمیز خواهد بود.

یونتونرم

یونتونرم (IontoNorm)، دستگاه یونتوفورزیس مورد تایید مراجع کیفیتی آلمان و سوئیس است.

درباره یونتونرم بیشتر بدانید